Rodzaj realizacji:

Pokój rodzeństwa

Lokalizacja:

Wrocław


Opis:

Wysoki, 3,5 metrowy, pokój zajmować miało dwoje dzieci – wtedy 2 letnia dziewczynka oraz 4 letni chłopiec.

Łóżka wcześniej zajmowały całą przestrzeń podłogi. Nie było więc miejsca na zabawę czy biurko, które będzie musiało niebawem pojawić się w pokoju. Brakowało też szafy ubraniowej oraz miejsca na zabawki, akcesoria plastyczne i dużą ilość ulubionych książek.

 Rozwiązaniem było zaprojektowanie łóżka piętrowego na antresoli, do którego wchodzi się po stopniach pełniących jednocześnie funkcję półek na książki, szafek z zabawkami. Półki zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać ciężar dorosłej osoby – pod sufitem znajduje się kolejny schowek, do którego rodzice musieli mieć dostęp. Schowki na kółkach znalazły się także w szufladach pod dolnym łóżkiem oraz pod jego dnem. Antresola oraz stopnie zabezpieczyłam siatką, która dawała możliwość demontażu np. podczas wymiany pościeli.

Jedną z istotniejszych założeń projektu było to, aby dzieci mogły samodzielnie korzystać z wszystkich zawartych w nim funkcjonalności. 

Starałam się by w projekcie wykorzystywać jak najwięcej elementów w duchu Montessori – wszystko miało być bezpieczne, pozwalając równocześnie na swobodną, nieskrępowaną zabawę. 

Dzieci są bardzo ruchliwe, rodzicom zależało więc, żeby pokój przewidywał miejsce do mocno kinetycznych zabaw. Z tego powodu właśnie znalazł się tam kącik gimnatyczny – ścianka z drabinkami i zjeżdżalnia. Kolorystyka pokoju miała być delikatna zachowana w przyjaznych kolorach nawiązujących do natury. Zależało nam żeby pokój nie generował niepotrzebnych bodźców.

Efekt końcowy:

Naładowany funkcjonalnościami, praktyczny i estetyczny pokój dla dwójki aktywnych dzieci.